Sejm przyjął poprawkę zaproponowaną przez PSL, której celem jest wpisanie do Ordynacji podatkowej zasady in dubio pro tributario. Za przyjęciem poprawki głosowało 242 posłów, przeciw 202, wstrzymały się 2 osoby. Za uchwaleniem nowelizacji w całości opowiedziało się 442 posłów, przeciw było 9.
Przypomnijmy, iż uchwalona poprawka dotyczy zasady zapisanej pierwotnie w prezydenckim projekcie, mówiącą że “niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”. Jeżeli poprawce nie sprzeciwi senat i uzyska ona aprobatę prezydenta wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej przewiduje ponadto m.in. wprowadzenie przepisów ograniczających możliwość nadania decyzji podatkowej rygoru natychmiastowej wykonalności w sytuacji, gdy do przedawnienia zobowiązania podatkowego zostało mniej niż 3 miesiące oraz uchylenie obowiązków administracyjnych związanych z korektą kosztów w podatkach dochodowych.
W ustawie znaleźć się mają także regulacje zmierzające do zmniejszenia kosztów funkcjonowania administracji podatkowej, m.in. poprzez likwidację obowiązku wydawania postanowień przez organy podatkowe w sprawach, w których wartość podatku nie przekracza 3-krotności opłaty pocztowej za list polecony.
Zmianami zajmie się teraz Senat.